Reklam 728x90

Türk doktorların bulduğu Kovid-19 aşısının fiyatı Bugün açıklandı

 


Türk doktorların bulduğu Kovid-19 aşısının fiyatı Bugün açıklandı


Dünyayı endişe içinde bırakan ve günce yüzlerce insanın ölümüne sebep olan Kovit-19 için yapılan aşı çalışmalarında Türk doktorlarımızın bulduğu mucize aşının fiyatı bugün açıklandı. Avrupa Birliği'nin Pfizer/BioNTech ile anlaşması kapsamında, 300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar euro (Yaklaşık 42 milyar TL) ödeyeceği açıklandı. 

Aşının bir dozu için 15,5 euro (140 TL) fiyat uygun bulunurken, aşı iki doz halinde uygulanacağı için maliyeti de bu sefer iki katına çıkmış oluyor.

Böylelikle aşının toplam maliyeti Avrupa Birliği'nde yaklaşık 31 euroya (280 TL) denk gelecek.

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci'nin sahibi olduğu BioNTech ile Amerikan Pfizer'in ortak geliştirdiği aşı adayı BNT162b1 hakkında bugün bir gelişme yaşandı.

Avrupa Birliği'nin Pfizer/BioNTech ile anlaşması kapsamında, 300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar euro (Yaklaşık 42 milyar TL) ödeyeceği açıklandı. 

Aşının tek bir dozu için 15,5 euro (140 TL) fiyat biçilirken, aşı iki doz halinde uygulanacağı için maliyeti de iki katına çıkmış oluyor. Böylelikle aşının toplam maliyeti Avrupa Birliği'nde yaklaşık 31 euroya (280 TL) denk geliyor.

BioNTech ile Pfizer'in geliştirdiği ortak Kovid-19 aşısının, üçüncü aşama klinik denemelerinin sonuçlarında yüzde 95'ten fazla koruma sağladığı açıklandı.

Etiketler: Kovit-19, Kovit-19 aşı fiyatı açıklandı, Kovit-19 aşısının fiyatı ne kadar, Türk Doktorları Kovit-19 Aşısını Buldu

Kaynak: Haber7

Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

0 Yorumlar