Reklam 728x90

Konsantrasyon Ve Meditasyon İlişkisi

 

Konsantrasyon Ve Meditasyon İlişkisi


Konsantrasyon Ve Meditasyon İlişkisi


Konsantrasyon ve meditasyon, mükemmelliğe giden kraliyet yollarıdır. Konsantrasyon meditasyona yol açmaktadır. Zihni bedenin içinde veya dışında bir nesneye sabitleyin. Bir süre orada sabit tutun. Bu konsantrasyondur. Önce zihni arındırın. Zihnin saflığı olmadan konsantrasyon hiç bir işe yaramaz.

Tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırırsanız konsantrasyon yoğun olacaktır. Tutkuyla ve her türden fantastik arzuyla dolu bir insan, bir an bile herhangi bir konuya veya nesneye konsantre olamaz. 

Konsantrasyon uygulayanlar hızla gelişir. Konsantrasyon, yükselen duyguları arındırır ve yatıştırır, düşünce akımını güçlendirir ve fikirleri netleştirir. Konsantrasyon, bir insanın maddi ilerlemesine de yardımcı olur.

Meditasyon, kurtuluşa veya Moksha'ya ulaşmanın tek kraliyet yoludur. Meditasyon tüm acıları, ıstırapları ve üç çeşit Taapa (ateş) ve beş Klesha veya üzüntüyü öldürür. Meditasyon, adayın sonsuz mutluluk ve ebedi barış alemlerinde yükselmesine yardımcı olan bir uçaktır.
 
Meditasyon, bir Tanrı veya Atman düşüncesinin sürekli akışıdır. Meditasyon iki çeşittir - Saguna Dhyana (somut meditasyon) ve Nirguna Dhyana (soyut meditasyon). Somut meditasyonda Yogik öğrenci Tanrı'nın formu üzerine meditasyon yapar. Soyut meditasyonda kendi Benliği veya Atman'ı üzerine meditasyon yapar.

Om ve anlamı üzerine duygu ile meditasyon yapın. Bu Nirguna Dhyana. Om'u zihinsel olarak tekrarlayın. Kendinizi Atman ile tanımlayın. Hissedin "Ben her yeri kaplayan ölümsüz Ben veya Atman'ım. Ben Sat-Chit-Ananda Brahman'ım. Ben Sakshi veya üç halin ve zihnin tüm değişikliklerinin sessiz tanığıyım. Ben saf bilincim, vücuttan farklıyım," zihin ve Prana ve duyular, ben ışıkların kendi kendini aydınlatan Işığıyım. Ben ebedi yüce Ruh'um. "

Memnuniyetiniz, neşeniz, sabrınız, soğukkanlılığınız, tek noktalı zihniniz, arzusuzluğunuz, dünyevi şeylere karşı tiksintiniz varsa, manevi yolda ilerlediğinizi düşünün.

Etiketler: Konsantrasyon Nedir, Meditasyon, Konsantrasyon Ve Meditasyon İlişkisi Nedir

Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

0 Yorumlar