Reklam 728x90

Türk Tarihindeki Kızıl elma Nedir?Türk Tarihindeki Kızıl elma Nedir?   

Bugün başlayan barış pınarı harekatı ile gündeme gelen kızıl elma nedir hiç merak ettiniz mi?
Gerçekten nedir bu kızıl elma efsanesi ve günümüze kadar gelmiştir. Her Türk kızıl elmanın anlamını bilmelidir. Bende buna istinaden araştırarak konuyu sizlerle paylaşıyorum. Kızılelma, eski Türklerden beri yaşayan bir idealdir. Bizim atalarımız hedefsiz ve idealsiz insanlar değildi. Kızılelma da Türkler arasında cihan hâkimiyetinin ve güçlü bir fetih idealinin sembolü olmuştur.
Türkler hangi yöne giderlerse gitsinler ulaşacakları zafere, ulaşmadan önce Kızılelma adını verirlerdi. Oğuzlar’da yaşayan bu gelenek aynen Osmanlılarda da görülmüş ve günümüze kadar gelmiştir. Bugünkü barış pınarı harekatına katılan askerlerimiz kendilerine soru soran spikere ve kameralara dönüp kızıl elmaya gidiyoruz demişlerdir.
Kızıl Elma ilk kez Orta Asya Türkleri arasında doğduğu; Ergenekon Destanında Ergenekon’dan dışarıya çıkma ve kaybedilmiş eski yurdu geri alma idealini simgelediği kabul edilmektedir.. Türkistan'dan Hazar Denizi'nin doğusuna gelen Oğuzların ise Hazar kağanının ipek çadırının üzerinde hakimiyetinin ifadesi olarak bulunan altın topu yani Kızıl Elma'yı ele geçirmeyi ülkü edindikleri düşünülür.

okuokubil.com

Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

0 Yorumlar