Sol Tarafınızda Uyumanın 7 Önemli Nedeni


Sol Tarafınızda Uyumanın 7 Önemli Nedeni   


İnsanların yanları, mideleri, sırtları veya cenin pozisyonunda kıvrılanları da dahil olmak üzere uykuya daldıklarında pek çok ortak pozisyon vardır.
Bazı insanlar bütün gece göreceli olarak hareketsiz dururken, diğerleri sürekli döner. Bu dönme sizin bir tarafınızı acıtıp uyanmadığınızda sorun yoktur. Ancak, uykunuz daha da iyi olabilir. Vücudunuz aslında bu süre zarfında oldukça hareketlidir, hatıraları doldurmak, akşam yemeğini sindirmek ve pillerinizi şarj etmek, ayrıca tabii ki oksijen almak ve kan dolaşımını sağlamak için. Görünen o ki, uyku sırasında aldığınız pozisyon, bu işlemlerin ne kadar etkili olduğu konusunda çok büyük bir fark yaratıyor ve en iyi pozisyonu bulmak için araştıralım.
Sol tarafınıza yatmanın uykunun düzenli olmasında 7 önemli sebebi vardır bunları sırasıyla inceleyelim.

1- Sindirim geliştirir;
Genelde yatmadan önce yemek yemenin kötü bir alışkanlık olduğunu, yiyeceklerin bütün gece midenizde duracağını ve sizi şişmanlatacağı söylenir. Bu sık sık duyduğumuz şeyler ancak bu doğru değil - sindirim, uyanık veya uykuda olup olmadığınıza bakmadan işlevini yerine getirmektedir.
Fakat yatma vakti veya gece yarısı atıştırmasının bir nedeni var. Vücudumuz uyku sırasında hala meşgul ve bu süreden en iyi şekilde yararlanmak için biraz yakıt gerekir.
Şimdi, nasıl uyursanız uyuyun, sindirim gerçekleşse de, vücudunuz işini sol tarafınızda uyuduğunuzda  mümkün olduğu kadar az çabayla yapar.
Bunun nedeni midemizin karnın sol tarafına oturması ve sol tarafınıza yattığınızda yemeklerin daha kalın bağırsaklara daha kolay geçmesine izin vermesidir. Ayrıca midenin, sindirim enzimlerinin serbest akışını destekleyen pankreasın üstüne uzanmasını önler.

2- Kalbinizi rahatlatır;
Varlığın başlangıcından itibaren, yaşamı sürdürmek için kalp duraksamadan çalışır. Bu büyük bir iş ve diyetten çevresel hava kalitesine kadar birçok faktörden etkilenebilir. Kalp hastalığının dünya çapında yetişkinlerin önde gelen risk faktörü olması şaşırtıcı değil . Riskinizi en aza indirmek için, sol tarafınızda uyuyarak kalbinizin işini kolaylaştırın .
Önemsiz bir şey gibi geliyor ama sol tarafınızda uyurken yerçekiminin kalbin kanı hareket ettirmesine yardımcı oluyorsunuz. Kişisel aort vücudun geri kalanına kalpten kan taşıyan ve onun güzergahı olan sola doğru kavis vermektedir. Yere koyulacak şekilde uzandığınızda, kalbin o kanı hareket ettirmesi için daha az işi olur.

3- Sırt Ağrısını Giderir
Çoğumuz uykuda uyanarak yatağa otururuz, çünkü garip bir pozisyonda uyumuş ve sırtta ya da boyunda gerginliğe neden olmuşuzdur? Ağrılar nedeni ile sık sık uyanıyorsanız, sol tarafınızda yatmak size yardımcı olabilir.
Sol taraf yatarak uyumak omurgadaki stresi azaltır . Uyurken sırtınızdaki baskı ne kadar fazla olursa, kaslarınızın olması gereken her şeyi tutması için o kadar çok çaba harcarsınız. Biraz daha derine inelim, solda uyurken kan dolaşımınızı iyileştirirsiniz. Bu gergin kaslarla ilişkili iltihabı azaltan kademeli bir etkiye sahiptir .

4- Lenfatik Sistemi Destekler
Lenf sistemi lenf adı verilen berrak bir sıvı taşıyan bir ağdır. Bu sistem sıvının vücutta hareket etmesinde ve ayrıca bağışıklık fonksiyonumuzda önemli bir rol oynar. Lenf toksinleri ve diğer atık ürünleri uzaklaştırabilir, bu nedenle sistemin herhangi bir yerinde bir tıkanıklık, sağlıksızlıkla ilişkilidir.
Vücudun sol tarafında yatmanın, lenfatik sistemin atıkları filtrelemesine yardımcı olduğu uzun zamandır düşünülmüş. Lenf, torasik kanaldan sola doğru akar, bu nedenle bir kez daha, bu konum yerçekiminin doğal bir vücut fonksiyonuna yardımcı olmasını sağlar.

5- Daha az mide ekşimesi
Yatmadan önce yemek yemenin bir yan etkisi olabilir, çünkü yüzüstü pozisyonda yatmanın mide asidinin yemek borunuzu daha kolay bir şekilde sünmesine izin verebilir. İlginçtir ki, bilim adamları sol tarafınızda uyumanın mide yanmasını en aza indirirken, sağ tarafta uyumanın yanmaya neden olabileceğini bulmuşlardır .

Sol tarafımıza yattığımızda, mide ve yemek borusunun birleşimi, mide asidi seviyesinden daha yüksek tutulur. Ancak sağ tarafta, alt özofagus sfinkteri gevşetilir ve asidin kaymasına izin verebilir.

6- Hamile Kadınlar için Kritik
Hamile kadınlar, iki vücut için kan dolaşımı sağlıyorlar, daha yüksek bir kan hacmine ihtiyaç duyan yoğun bir iş yükü. Bu arada, büyüyen bir bebek uterusu genişletir ve omurga ve diğer organlara baskı uygular.
Solda yatmak dolaşımın serbestçe akmasını sağlar ve bebeğin baskısını annenin omurgasından alır, ayrıca karaciğeri fazla sıkmaktan korur. Genel olarak, sol tarafında yatmak, her iki vücut için en iyi kan akışını sağlar.

7- Horlamayı Önler
Dilinizi ve boğazınızı daha nötr bir pozisyonda tutar ve hava yollarını temiz tutar .
Uyurken, ağız, boğaz ve dil gevşer. Sırt üstü yatmak  horlayanlar için en kötüsüdür, çünkü bu dokular geriye doğru gevşer ve havayolunu kısmen tıkayabilir. Horlama, o kalabalık alandan havanın çekilmesinin neden olduğu titreşimdir.
Sol tarafınızda yatmaya alışkın değilseniz, rahat etmek için biraz çaba sarf edebilirsiniz. Yuvarlanmayı önlemek için dizleriniz arasında veya sırtınızdaki bir yastıkla uyumayı deneyin. Örneğin,yatağın diğer tarafına geçmek. Bu, beyninizi hangi pozisyonun “doğru” olduğuna tekrar karar vermesi için zorlar ve sol tarafınızda kolayca yeni bir uyku alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Ancak bunu başarırsanız, sol taraftaki uyumanın açıkça birçok faydası vardır ve sadece kaçırdığınız gençleştirici uykunun anahtarı olabilir.

okuokubil.com

Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

Göstermiş olduğunuz ilgi İçin Teşekkür ederiz. Yorumlarınız olursa En kısa sürede Cevaplamaya çalışacağız.Sevgiyle kalın.