Sağlıklı Bir Kilo İçin Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı?
Sağlıklı bir yaşam tarzı birçok seçenek içerir. Bunlar arasında dengeli bir diyet veya sağlıklı beslenme planı seçmek. Peki sağlıklı bir beslenme planını nasıl seçersiniz? Sağlıklı bir beslenme planının ne olduğunu Aşağıda belirterek başlayalım.
Bilinçli insanların kendilerini sağlıklı hissetmek ve bu düzende kalmak için nasıl bir yol izlediklerine bakalım
Meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünleri başta olmak üzere beslenmelerine dikkat ederler.
Yağsız et, kümes hayvanları, balık, fasulye, yumurta ve fındık içerir
Doymuş yağ, trans yağ, kolesterol, tuz (sodyum) ve ilave şeker oranı düşüktür
Günlük kalori ihtiyaçlarınız içinde kalır
Sağlıklı Besin ve Keyfini Çıkarın!
Kilonuzu yönetmenize yardımcı olan sağlıklı bir beslenme planı, göz önünde bulundurmadığınız çeşitli yiyecekleri içerir. “Sağlıklı beslenme” size sahip olamayacağınız yiyecekleri düşündürüyorsa, yiyebileceğiniz tüm yeni yiyeceklere odaklanmayı deneyin.
Taze, Dondurulmuş veya Konserve Meyveler - sadece elmaları veya muzları düşünmeyin. Tüm taze, donmuş veya konserve meyveler mükemmel seçimlerdir. Bazı “egzotik” meyveler de denediğinizden emin olun. Bir mangoya ne dersin? Ya da sulu bir ananas ya da kivi! En sevdiğiniz taze meyveler mevsimde olmadığında, tadını çıkardığınız donmuş, konserve veya kurutulmuş taze meyvelerin çeşitlerini deneyin. Konserve meyveler hakkında dikkat edilmesi gereken, ilave şeker veya şurup içerebilecekleridir. Suya veya kendi suyuna paketlenmiş meyve çeşitlerini seçin.
Taze, Dondurulmuş veya Konserve Sebzeler - yeni bir şeyler deneyin. Biberiye denemeyi bilmediğiniz bir bitki ile ızgara sebzeleri veya buharda pişmiş sebzeleri sevdiğinizi görebilirsiniz. Sebzeleri yapışmaz bir tavada az miktarda pişirme spreyi ile sote edebilirsiniz. Veya hızlı bir garnitür için dondurulmuş veya konserve sebzeleri deneyin - sadece mikrodalga ve servis yapın. Konserve sebzeleri çalışırken, tuz, tereyağı veya krema sosları eklemeden sebzeler arayın. Ürün departmanına gidip her hafta yeni bir sebze denemeyi taahhüt edin.

Kalsiyum bakımından zengin yiyecekler - birisi “daha ​​fazla süt ürünü yiyor” dediğinde otomatik olarak bir bardak az yağlı veya yağsız süt düşünebilirsiniz. Peki ya şeker içermeyen az yağlı ve yağsız yoğurtlar? Bunlar çok çeşitli tatlarda gelir ve tatlı bir dişi olanların yerine harika bir tatlı olabilir.
Eski bir favoriye yeni bir dokunuş - en sevdiğiniz yemek tarifi kızartma balık veya ekmekli tavuk isterse, pişirme veya ızgara kullanarak daha sağlıklı çeşitleri deneyin. Belki de yüksek yağlı etlerin yerine kuru fasulye kullanan bir tarif bile deneyebilirsiniz. Daha az kalorili yemek tarifleri için çevrede sorun veya internette ve dergilerde arama yapın - yeni bir favori yemeğiniz olduğunu görünce şaşırabilirsiniz!
En Sevdiğim Konforlu Yiyeceklerimden Vazgeçmek Gerekiyor mu?
Hayır! Sağlıklı beslenme tamamen dengeyle ilgilidir. En sevdiğiniz yiyeceklerin, kalorileri, yağları veya ilave şekerleri yüksek olsa bile tadını çıkarabilirsiniz. Önemli olan, onları yalnızca bir kez yiyip, daha sağlıklı besinler ve daha fazla fiziksel aktivite ile dengelemek.

2 çeşit makarna ve peynir çeşidi, biri 540 kalorili, biri 315 kalorili

Konforlu yiyecekler için bazı genel ipuçları:
Daha az miktarda yiyin. En sevdiğiniz yüksek kalorili yiyecekler bir çikolata ise, küçük bir parça yiyebilirsiniz.
Daha düşük kalorili bir versiyonu deneyin. Düşük kalorili malzemeler kullanın veya farklı yiyecekler hazırlayın. Örneğin, makarna ve peynir tarifiniz tam yağlı süt, tereyağı ve tam yağlı peynir kullanıyorsa, yağsız süt, daha az tereyağı, hafif kremalı peynir, taze ıspanak ve domatesle yeniden yapmayı deneyin. Sadece porsiyon büyüklüğünü ayarlayın.Mesele şu ki, sağlıklı beslenme planınıza hemen hemen tüm yiyecekleri nasıl kilo vermenize ya da sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olacak şekilde nasıl dahil edebileceğinizi bulabilirsiniz.
okuokubil.com

Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

0 Yorumlar