Eklem Ağrısı Çekenler İçin 7 Öneri


Eklem Ağrısı Çekenler İçin 7 Öneri 


Sizler için hazırladığım eklem ağrılarınıza iyi gelecek 7 öneri büyük bir fayda sağlayabilir. Enflamasyon, bazen tehlikeli hale gelebilen ve çözüldüğünde  daha fazla soruna neden olan bir bağışıklık tepkisidir. Kronik inflamasyon ağrılıdır ve yaralanma, artrit, bursit, tendinit ve diğerleri dahil olmak üzere eklem ağrısının tüm ana nedenlerinde görülür.
Eklem ağrınız kronik ise, gün içinde rahatlamanız için bir çeşit analjezik ağrı kesicisine güveniyor olabilirsiniz. Ancak, vücudunuzun her zaman bunları alması iyi değildir; ilgili sıkıntılı yan etkileri vardır. Ancak anti-enflamatuar bir diyet uygularsanız, ağrınızı doğal olarak azaltabilir ve sonuçta çok daha az ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Aşağıdaki 7 öneri, sizleri eklem ağrılarınızdan kurtarabilir.

1. Kirazlar
“renkli besinler yiyin” ifadesi, diyetinizde çeşitli parlak renkli meyve ve sebzeler almanız anlamına gelir (Skittles değil). Bunun sebebi yiyecek ne kadar renkli olursa, tipik olarak o kadar fazla antioksidandır. En önemli örnek kirazdır. Canlı kırmızı tonlarını antosiyaninler adı verilen bir antioksidan kategorisinden alırlar.
Antioksidanlar, iltihaplanmayı tetikleyebilecek serbest radikallerle bağlanabildiğinden, bu iltihabı ve bunun neden olduğu ağrıyı azaltmak için yapılan çalışmalarda kiraz gösterilmiştir. Kirazlar, özellikle ekşili çeşitler, eklemlerin astarlarında sert kristallerin gelişmesine neden olan bir artrit şekli olan gut alevlenmelerini de azaltabilir.


2. Zencefil

Zencefil her türlü mutfakta yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Bol miktarda antioksidanı belirten tatlı ve baharatlı bir tada sahiptir. Bilim aslında zencefili böylesine güçlü bir ilaç yapan ve gingerol olarak nitelendiren maddeyi izole etti . Düzenli olarak gingerol tüketiminin hem iltihabı hem de kas ağrısını azalttığı bilinmektedir.

Zencefil hem antioksidan hem de anti-enflamatuar etkilere sahiptir. Artrit hastalarında yapılan bir araştırma, konsantre zencefil tüketmenin, bu çalışmada kullanılan plaseboya göre
ağrıyı% 40 oranında azalttığını buldu. Araştırmacılar, gingerolün, iltihaplı süreçleri, ister taze ister toz ister ek olarak alırsanız, hücresel düzeyde etkilediğine karar verdiler.

3. Balık
Çok fazla omega-3 yağ asidi içerdiğinden, eklem ağrılı kişiler için balık yağı genellikle tavsiye edilir. Omega-3'ler iltihaplanmayı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda siz aktifken vücuttaki kan akışını da arttırır. Eklem ağrısının ve şişmenin azalması üzerinde daha faydalı bir etkisi vardır. Son olarak, balık yağındaki EPA ve DHA'nın, bazı artrit tipleriyle ilişkili bazı negatif proteinlerin üretimini sınırladığı bilinmektedir.
Sürdürülebilir şekilde hasat edilmiş balıkları yiyerek veya ek bir ürün seçerek balık yağınızı alın. Bütün balık ayrıca, kemikleri güçlendirmek için birlikte çalışan D vitamini ve kalsiyum içerir. Kemikler eklemlerinizin yapımında büyük bir rol oynadığından, onları desteklemenin genel olarak eklem sağlığınızın kalitesini artırabileceği mantıklıdır.

4. Keten tohumu
Omega-3'lerinizi almanız gerektiğini biliyorsunuz, peki ya vejeteryan ya da vegansanız? Herhangi bir nedenden dolayı balık veya balık ürünleri tüketmek sizin için ideal değilse, bunun yerine keten tohumu deneyin . Düzenli keten tohumu tüketimine bakmış olan araştırmacılar, alışkanlığın vücudun proinflamatuar bileşik üretimini önemli ölçüde azalttığını buldular. Sadece bu değil, keten tohumu içindeki DHA ve EPA, anti-enflamatuar bileşikler olan prostaglandinlerin üretilmesinde rol oynamaktadır.
Sadece iki çorba kaşığı keten tohumu tohumunda, omega-3 yağ asitleri için günlük değerinizin% 140'ını inanılmaz bir şekilde alırsınız. Bunu smoothies, çorba ve soslara ekleyin. Keten tohumu yağı da kapsül şeklinde satın alınabilir.

5. Ceviz
Balıklar gibi fındıklar da omega-3'lerde yüksektir ve her ikisinin de iltihabın neden olduğu eklem ağrısını azalttığı bilinen antioksidanlar yüksektir. Bununla birlikte, bu besinlerdeki ceviz, diğer yaygın olarak tüketilen somunlardan daha yüksektir, Bu lezzetli cevizlerin ayrıca, bir ömür boyu kanser ve / veya tip 2 diyabet gelişme riskini azalttığı düşünülmektedir.
Cevizi tüketirken dikkatli olmalısınız, çünkü kalorileri oldukça yüksektir. Tavsiye edilen tüketim  7 tam veya 14 yarım parçadır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar cevizlerin kilo kaybına katkıda bulunabileceğini bulmuştur, çünkü sadece küçük bir miktar tokluk, rahat bir dolgunluk hissi vermektedir. Bu, gün boyunca genel olarak daha az yemenizin muhtemel olduğu anlamına gelir; bu, önemli olabilir; çünkü kilo vermek, ihale eklemlerdeki stresi azaltır.
6-Lahana
Lahana süper gıda olarak kabul edilir bunun bir nedeni var. Tüm koyu yeşil yapraklı yeşillikler eklem sağlığı için iyidir, ancak lahana özellikle 45 farklı antioksidan flavonoid için övgüyle! Kale ayrıca, ligamanların, tendonların ve eklemlerimizi destekleyen kasların kritik bir bileşeni olan kolajen gelişimine katkıda bulunan C vitaminine sahiptir. Kale ayrıca kemikleri güçlendirmek için güzel miktarda kalsiyum içerir. Ve elbette, düzenli olarak lahana yemek, iltihabı ciddi şekilde azaltabilir.
Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, günlük çiğ lahana tüketiminin tiroid fonksiyonu üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğidir. Eğer sorunlu bir tiroidiniz varsa, lahana muhtemelen antienflamatuar diyetiniz için en iyi seçenek değildir. Ancak tiroidiniz şu anda sağlıklıysa, çiğ ve pişmiş lahana arasında geçiş yaparak bu şekilde tutabilirsiniz.

7. Avokado
Bu günlerde avokado etrafında bol miktarda söylentiler  var ve bunlar en sağlıklı yağlar olarak lanse edildi. Bunun nedeni bir avokadodaki yağın çoğunun, vücuttaki bazı iltihap biyobelirteçlerini azaltan bir tür yağ asidi olan oleik asit şeklinde olmasıdır.
Ayrıca avokado yediğinizde oldukça fazla miktarda omega-3 yağ asitleri elde edersiniz, ancak ceviz, keten tohumu ve balık gibi listemizdeki diğer yiyecekler kadar yoktur. Bununla birlikte, düzenli olarak avokado yemenin, diğer yiyeceklerin iltihaplanma yeteneğini en aza indirdiği bulunmuştur. Bu nedenle, her türlü yemeğe harika bir ektir.

Sonuç
Yukarıda verdiğim listemizdeki gıdaların her birinin iltihabı azalttığı ve bu nedenle eklem ağrısını azalttığı bilinmektedir. Ancak hepsinin günlük bir diyete mükemmel eklemeler yapmalarını sağlayan ek faydaları vardır. Bitki bazlı gıdaların çoğu, sadece rahatsızlığı azaltmakla kalmayıp aynı zamanda kanser gelişme riskinizi de en aza indiren antioksidanlar içerir.
Ayrıca, bu 7 gıdadan daha fazla yemenin öğünlerden sonra tokluk hissinizi arttırdığını göreceksiniz, bu da genel gıda alımını azaltmanın ve potansiyel olarak kilo almanın kolay bir yoludur. Daha az eklem ağrısı olan kısa vadeli hedefinize ulaşmak için bir anti-enflamatuar diyet deneyin ve yaşam boyu daha fazla sağlıktan faydalanmanın keyfini sürmek için buna bağlı kalın. Eklem ağrısı çekenler için 7 önerimi lütfen dikkate alın. Sevgiyle kalın.

Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

0 Yorumlar