Reklam 728x90

Bilimselliğin Meşalesi

Bilimselliğin Meşalesi
Fransız Kimyacı Lavoisier 51 yaşında iken,
mahkeme giyotinle ölüm'e mahkum eder. Boynunun
vurulmasını beklerken kitap okumaktadır. Cellat, onu giyotine götürmek için yanına geldiğinde Lavoisier, nerede kaldığını unutmamak için kitabın arasına bir "kitap ayracı" koymuştur.
Lavoisier, giyotine giderken Matematikçi arkadaşı
Langrange'i yanına çağırır:
"Kafam sepete düştüğünde gözlerime bak. Eğer iki kere göz kırparsam, insanın kafası kesildikten sonra bir süre daha beyin düşünmeye devam etmekte demektir." der .
Kafası giyotinle kesilir, sepete düşer ve gülerek iki kere göz kırpar.
Matematikçi Langrange diyor ki;
- "Lavoisier'in son saniyedeki ispat arayışı,bilimselliğin yüzyıllar sürecek meşalesidir.
İnsanları duyduklarına inanmayı değil düşünmeye davet ediyorum...

Alıntıdır...

Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. Bu hikayede bile inanılması kolay ama gerçekleşmesi zor bir olaydan bahsedilmistir ama önemli olan verilen mesajdır.Çünkü düşünmemiz gereken şey olaylar,olgular,nedenler,sonuçlar ve amaçlardır.Bir insanın kafası kesildiğinde,bu dehşet anında,çok rahat bir şekilde verdiği sözü hatırlayıp uygulayacak durum olabilir mi!??Belki deu kurgulanmis dikkat testi niteliğinde bir hikayedir.Biz yine de mesaja kulak verelim...

    YanıtlayınSil
  2. Üstadım konuda geçen kafa kesildikten sonra beynin bir süre çalıştığı ve gözün gördüğü doğrudur. Hala kan beyinde dolaşmaktadır çok güzel konu ve bilim için bir insanın neler düşündüğüde burada okumuş olduk keşke herkes gelecek için kellesini ortaya koysa. Ememlerine sağlık

    YanıtlayınSil
  3. "Kellesini ortaya koymak"...güzel bir yorum olmuş üstadım.

    YanıtlayınSil

Göstermiş olduğunuz ilgi İçin Teşekkür ederiz. Yorumlarınız olursa En kısa sürede Cevaplamaya çalışacağız.Sevgiyle kalın.