Reklam 728x90

Pir Ahi evran-ı Veli Hazretleri Kimdir?


Ahi Evran  Camisi

Pir Ahi evran-ı Veli Hazretleri Kimdir?Esas adı Mahmut bin Ahmed Ebu’l Hakayık nasırud-din olup 1171 yılında Horasan'ın Hoy kasabasında doğdu.

 Türklüğün manevi Piri Ahmet Yesevi Fahreddin Razi gibi büyük alimlerin dergahında mana ve madde aleminin tüm bilgilerini tedris edip zamanın sayılı aileleri arasında yer aldı. Yüce Türk milletinin Anadolu'yu yurt edinme seferine Alperenler olarak horasandan gönderilen Hacı Bektaş-I Veli Mevlana gibi büyük önderlerinden olan Ahi Evran 1206 yıllarında 35 yaşındayken Anadolu'ya geldi O zamanki adı Gül şehri olan Kırşehir'e yerleşti.

Ahi Evran-I  Veli Kırşehir'de tüm ülkeyi kucaklayan  büyük Ahi teşkilatını kurup onun lideri ve Piri oldu.  İlk mesleği depbağlık olan Ahi Evran bayraktarlar, Bağbanlar, Başmakçılar, kılıççılar çadırcılar, çanakçılar, Dokumacılar, dülgerler, meccarlar, gemiciler, hallaçlar, iğneciler, kuyumcular, Kürkçüler, şairler Tabipler, Tüfenkçiler  gibi 32 mesleğin ustası ve  piridir.

 Ahi evranı Veli Kurduğu  ahilik sistemi ile sadece milletine değil tüm insanlık için sosyal, iktisadi, siyasi bir yaşam tarzı oluşturmuştur.  Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetim felsefesine Ahilik Egemen olmuş padişahlar Ahi terbiyesi almış ahi ünvanı taşımışlardır.
 Ahiliğin Anayasası Fütüvvetnamelerdir.

Ahi kişinin ; eli,kapısı,safrası açık, gözü,beli,dili kapalıdır.

Pir Ahi evran-ı Veli Hazretleri. 01 Nisan 1264 tarihinde Kırşehir'de Moğollarla yapılan bir savaşta 93 yaşında ön saflarda kılıç sallarken şehit olmuştur. Türbesi Kırşehir'de Ahi evran camii ve medresesinde bulunmaktadır.

Ahi Evran Türbesi
 

Etiketler: Pir Ahi evran-ı Veli Hazretleri Kimdir

Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

0 Yorumlar