Reklam 728x90

Cacabey Nurettin Cebrail Kimdir? 1240-1301

Cacabey Nurettin Cebrail Kimdir? 1240-1301
Ceceli Aşireti'nin beyi olan Emir Bahattin Can'ın oğlu olan Nurettin Cebrail 1240 yılında doğdu Cacabey Eskişehir Emir'i iken bir süre Tokat'ta kaldıktan sonra Kırşehir'e Vali olmuştur.
 Kırşehir Valisi iken Emirhor  olan Esetdeddin isyanı bastırmıştır.
 Elbistan Savaşı'na katılıp orada Memlük sultanı Baybars a esir düştü . Baybars bütün esirleri serbest bırakınca Cacabey Şamdan Kırşehir'e döndü. Cacabey'in kısa zamanda ünü Kırşehir'de yayıldı. Mevlana ve Hacı Bektaş ile ilişkilerde bulundu. Cacabey Anadolu'da birçok Hayır Kurumu yapmıştır Eskişehir'de bir cami ve Birhan yaptırmış on yedi  cami ve zaviye yiğide onarıma almıştır. Kırşehir'de adıyla anılan Cacabey Medresesi Ne yani dönemin astronomi okulunu yaptırmış ve birçok hizmetlerde bulunmuştur. 
Cacabey takviyesinde Emir ve büyük Kumandan Alim Adil insaflı düşmanlarla Kutlu savaşlarda Zafer kazanmış asker besliyerek  sınırları koruyan her hayırlı iş yapan kişi olarak tanıtılmaktadır. Ayrıca Cacabey Hz Mevlana'dan öğütler almış bir devlet adamıdır. Cacabey 1301 yılında Rum tekfurları ile yapılan savaşta şehit düşmüş naaşı Kırşehir'e getirilerek 1272 de yaptırdığı Medrese'nin yanındaki türbeye defnedilmiştir.

Minarenin üzerindeki kitabede yaptıran için bir dua vardır. Burada yapının kurucusuna Rabbin inayeti istenmekte ve sesi daha göğe erişmeden bu dileğin iyi kabul göreceğine inanıldığı bildirilmektedir. Minarenin gözlem Kulesi olarak kullanıldığı düşünülmektedir.XYX yüz yıl içinde medresenin harap halde olduğu tahmin edilmektedir.  Nitekim 1858 yılında Kırşehir'den geçen AD  mordtmann   yapının mühimmat ambarı olarak kullanıldığını yazar. Daha sonra da harap durumda bulunan medresenin bir kısmının Cami yapıldığı 1325 (1907)tarihli Ankara vilayeti salnamesinde belirtilir. Vakıflar İdaresi tarafından büyük ölçüde restorasyon gören medrese, cami olarak yeniden ibadete açılmış olup bugün de cami olarak kullanılmaktadır.

Cacabey Medresesinin karakteristrik özelliği,cephe ve köşelerde bulunan sütuncelerdir Toplam üç adet olan bu sütunceler, roketin ateşleme ve fırlatma halini göstermektedir. WIII. yüzyılda roket çiziminin bu yapıda kullanılması, işlev ve mimari arasındaki uyumun önemli bir göstergesidir.

Medrese, tamamen kesme taş ve moloz taş minare ise sırlı tuğladan yapılmıştır.
Minare

Cacabey Camii

Cacabey Camii İçi

Cacabey Camii İçi
okuokubil.com


Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

Göstermiş olduğunuz ilgi İçin Teşekkür ederiz. Yorumlarınız olursa En kısa sürede Cevaplamaya çalışacağız.Sevgiyle kalın.