Reklam 728x90

Koku Duyusunun Gücü Nedir?

Koku Duyusunun Gücü Nedir?

Burun deliklerinin kökünde ki mukoza zarında, ortalama 10 milyon sinir ucu bulunmaktadır. Bu mukoza zarı, vücudumuzun merkezi sinir sisteminin dış dünyaya açılarak ilişki kurduğu tek alandır.

Hücreler beyin hücreleridir ve burada bulunan 80 milyon civarında ince kıl, inanılmayacak kadar çok bilgi toplamaktadırlar. Nefes aldığımız zaman koku da alırız. Her bir nefesle, çevremiz hakkında en ince düzeyden bilgi toplamaktayız. Koku molekülleri, bu alıcılar üzerinde kimyasal bir reaksyon oluşturur ve bunlar limbik sistem üzerinde elektrik aktaran bir uyarıcı görevini görür. Limbik sistem, beynimizde, duygu, hafıza, yaratıcılık, motivasyon, nefesin, kalp atışının, hazım ve otonomik sinir sisteminin yöneticisidir. Ve burası beynin en eski bölümlerinden biridir.

Tüm bu fonksiyonlar kokudan, bilincin etkisi olmadan direk etkilenmektedir. Bu da, bir kokunun bizi anında, bilinçaltı düzeyinde etkilemekte olduğunu gösterir. Kokular, endorfin, serotonin ve enlefalin denilen nörotransmitterleri (sinirler arası kimyasal iletici) uyararak serbest kalmalarını sağlar. Bunlar da mutluluk, neşe, sükunet ve huzur duygularıdır. Bu duygular da sağlığın temel taşlarıdır. Bu duygular azaldığında hastalıklar da baş gösterir.

Esans yağlarının kokuları dolayısıyla duyguları değiştirmenin, olumlu yönde etkilemenin, huzur , neşe ve dinginlik sağlayarak sağlığı geliştirmenin etkili bir yoludur.Kokular ve hatıraların limbik sistemde bir arada depolanması ise, kokuların anıları neden uyandırdığını açıklar. Neredeyse herkes, belli bir kokunun eski bir anıyı hızla canlandırdığını deneyimlenmiştir.

Esans Yağları ile İlgili Özgün ve İlginç Özellikler

Fizyolojimiz'de, Yaşam gücü olan Prana'nın emilimi ve dolaşımını arttırır.
Antivirütik, antibakteryal, antimikrobiyal ve mantarı tedavi etme özelliğine sahiptirler.
Yüksek oranda oksijen emme kapasitesine (ORAC) sahip olarak, hastalıkların ve yaşlanmanın başlıca sebebi olan serbest radikalleri dağıtma ve çözme özelliğine sahiptirler.
Küçük moleküler yapıları sayesinde, hücresel ve en ince düzeyde ki dokuların dahi içine nüfuz ederek tedavi edebilme özelliğine sahiptirler.
Hastalıkları yalnızca fiziksel olan yüzeysel düzeyden değil, temelden ve kökten de tedavi edebilme gücüne sahiptirler. Burası zihinsel ve duygusal alandır. Zihin ve duygular, fiziksel hastalıkların temelidir.

Tıbbi esans yağları ile tedavi yöneticileri tarafından eğitilmiş profesyonel terapistler, edindikleri pratik ve bilimsel bilgiler ile, akut ve kronik hastalıkların tedavisinde olağanüstü sonuçlar elde etmektedirler.
Ancak esans yağlarının etkisini hissetmenin tek yolu, sadece profesyonel olarak hazırlanmış, tedavi edici karışımları kullanmak değildir. Evlerde veya iç mekanlarda aroma lambaları veya difüzyon aletleri ile bu yağların etkilerini rahatlıkla yaşayabiliriz.
Koku duyusu


Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

0 Yorumlar