Erzurum Piyasası allak Bullak.

Erzurum  Piyasası allak Bullak.

Bugün Ankara'dan Erzurum'a gittim. Hava limanında bir taksiye binerek şehir merkezine doğru hareket ettim. Şoför ile oradan buradan konuşurken laf Erzurum piyasasına geldi. Ve adamcağız içini dökmeye başladı işlerin durgun olduğundan gecen senenin işlerini dahi göremediklerinden bahsetti ve bana bakıp ağabey sadece bizim taksi sektöründe değil tüm sektörlerde iş durgun piyasa ölü dedi.
Bu konuşmalar devam ederken ben ineceğim yere geldim 60 tl taksimetre ücretini ödeyip fişimi aldım ve Allah yardımcınız olsun deyip kendi görevli olduğum mağazaya doğru yöneldim.
Evet Erzurum'da  işler gerçekten düşük gidiyordu taksici haklı idi.
Mağazamızda genel kontrolleri yapıp piyasa araştırması için tekrar bir taksiye bindim. Konuşmalar, düşünceler ,sitemler hep aynı dille anlatılıyor gibiydi. İlk araştırmama Erzurum'un ilk alış veriş merkezi olarak açılan forum Avm den başladım. dedikodular vardı Avm nin kapanacağına dair mağazalarda çalışan personeller ile konuşup işin gerçeğini öğrenmek istedim kimsi kapanacak diyor kimisi belli değil diyor ortalıkta bir muamma dolaşıyor adeta.
Mağazaları tek tek geziyorum inanın tek tük insanlar geziyor elinde bir firmanın poşetini göremiyorum. Alış veriş oranı çok az. bir saate yakın izlenimlerimi yapıp forum Avm den ayrılıyorum
MNG  İş  Merkezi

İş merkezinin önünde bekleyen taksiye binip Erzurum'un  ikinci büyük alış veriş merkezi olan  ve yeni açılan MNG alış veriş merkezine doğru yola çıkıyorum.
Yine takside muhabbet aynı iş yok,iş yok taksici yalnız bir ayrıntı verdi o alış veriş merkezinin işinin düşmesi carrefour'un  oradan taşınması olarak görüyoruz dedi. Carrefour belli bir müşteri potansiyeli olan bir büyük market ona gelen müşteriler her tarafa dağılıp biraz olsun tüm esnafa fayda sağlıyordu,  şimdi müşteri ayağı çekilmiş anlaşılan. Buda forum alış veriş merkezini biraz sıkıntıya sokmuş gözüküyor.
Mavi
MNG Alış veriş merkezine geldim görüntü aynı devasa bir alış veriş merkezi ama müşteri burada da  yok. İçeri giriyorum mağazalar boş bazı mağaza yerleri boşaltılmış camlara reklam afişleri asılmış sanırım kiralarda biraz pahalı olduğu için esnaf kiralamakta zorlanıyor yoksa bu yerler hiç boş kalmaz mutlaka tutulurdu.
Bir kaç resim çekerek alış veriş merkezinden ayrılıyorum. Cadde esnaflarını geziyorum caddelerin daha hareketli olduğunu görüyorum cadde mağazaları iş yapıyor gibi gözükse de piyasadaki durgunluğa kesinlikle ölçü olamaz.

Okuokubil.com

Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

0 Yorumlar