Reklam 728x90

Malya çiftliği ve camisi (TİGEM) Kırşehir

Malya çiftliği ve camisi (TİGEM) Kırşehir

Çok küçüktüm o zamanlar anlatırlardı Kırşehir Malya çiftliğinde bir cami var diye eklerlerdi hikayesini.Aklımda kalan bu hikayeyi anlatmak istedim. Doğruluğu nedir ne değildir inanın her şey muamma ama seneler önce anlatılan bu hikaye sanırım babamın emeklerine ve iyi niyetine istinaden söyleniyordur ve bir gerçek var ki caminin ön giriş kapısında da yazar ustası Abdullah Şenoğul dur.
Hikaye şöyle başlar o dönemlerde malya çiftliğinde marangoz ustası olarak çalışan babam işçilerin cuma namazı kılmak için uzaktaki bir köye gitmelerini içine sindiremez .ve buraya bir cami yaptırmak ister. Hesabını yapar,planını çizer ve bunu malya çiftliği çalışanlarına aktarır. Olumlu karşılarlar ve hep birlikte işe koyulurlar. Özellikle babamın ustalığı o dönemde müthiştir el oyması ve iç dekorasyon mükemmeldir. caminin yapılışı 1955 başlar 1957 de biter. Her şey bundan sonra başlar.
malya çiftliği işçilerinin içinden bir kaç densiz bu Abdullah usta sarhoş iken planı çizdi cami başımıza yıkılacak der.
ve bir kaç kişiyi de yanlarına alarak babamı Ankara ya şikayet ederler. Ankara iki mimar göndererek caminin iç ve dış temel bölümlerini incelerler. İnceleme işi bittikten sonra bize bu camiyi yapan ustayı çağırır mısınız derler. Densizler sevinerek babamın yanına gidip Ankara dan gelen mimarlar seni çağırıyor derler ve babam mimarların yanına gider. herkes caminin yıkılması kararı çıktı diye sevinirken mimarlar babama caminin çok iyi planlanmış olduğunu sağlamlığını belgeleriyle vererek teşekkür ederler ve Ankara ya davet ederler. Sonrası Ablamların anlatımı ile sanırım babamın yaptığı bu iyilik karşısında yapılan nankörlük çok zoruna gider ve malya çiftliğinden ayrılma kararı alır ve orayı terk ederek Kırşehir'e taşınır. Ve kendisine bir marangoz hane açarak çalışmaya başlar.


Sosyal medyada paylaşmak için tıklayın;

Yorum Gönderme

0 Yorumlar